NARODOWE CZYTANIE
KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY - ROLNIK
Kwalifikacja :ROL 04 Prowadzenie produkcji rolniczej
Kurs zorganizowany jest na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 26 maja 2019 roku
Kurs jest kierowany do:
- osób, które chcą zdobyć zawód rolnika (wyszczególnionym w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2019 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach),
- osób, które uzyskały bądź chcą uzyskać dotację „Młodego rolnika” lub inne dotacje z UE,
Minimalne warunki formalne, aby rozpocząć kurs.
- wykształcenie: (jedno z podanych) podstawowe, gimnazjalne, zawodowe, średnie i wyższe,
- ukończone 18 lat,
- prawo jazdy kategorii B lub T,
- brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu rolnika.
Po zdaniu egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną, dostaniesz świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie Rolnik oraz możesz uzyskać DYPLOM potwierdzający kwalifikacje na poziomie szkoły branżowej.
Kwalifikacje rolnicze to jeden z koniecznych wymogów do:
- zakupu ziemi,
- otwarcia gospodarstwa rolnego,
- uzyskiwania dopłat,
- uzyskiwania dotacji,
- uzupełnienia wykształcenia wymaganego w programie Młody Rolnik.
Mechanicy z Żółkiewki
W projekcie weźmie udział 16 naszych uczniów z kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, którzy będą podnosić swoje kwalifikacje podczas 2-tygodniowych staży w Czechach. Wraz z uczniami wyjedzie na staż 2 opiekunów – nauczycieli z naszej szkoły. Ponadto, dwóch nauczycieli zawodu wyjedzie do Czech na tygodniowe obserwacje pracy, które odbędą się w czeskich przedsiębiorstwach.
Realizacja tego projektu stworzy uczniom możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy, a tym samym zwiększy ich konkurencyjność. Wyjazd na staże zagraniczne wpłynie na podniesienie kompetencji zawodowych uczniów (teoretycznych i praktycznych), kompetencji językowych, społecznych i osobistych, takich jak współdziałanie w grupie, umiejętność organizacji pracy, itp. Mobilność to też szansa na rozwój zawodowy naszej kadry, na poznanie specyfiki czeskich rozwiązań w zakresie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a także metod pracy z uczniem i stosowanych technik motywacyjnych. Realizacja projektu z programu Erasmus+ przyniesie także efekt w postaci podniesienia kompetencji kadry zarządzającej projektem, co zaskutkuje sprawniejszą realizacja podobnych przedsięwzięć w przyszłości.
Należy też zaznaczyć, że dzięki realizacji projektu zarówno my, jak partner projektu - Educare et Labora s.r.o. z Republiki Czeskiej, zbierzemy nowe doświadczenia w obszarze edukacji. Tym samym rozwiniemy kontakty europejskie i przyczynimy się do zwiększenia mobilności edukacyjnej w Europie.
Staże zagraniczne odbędą się w okresie 02.12 – 13.12.2024, a obserwacje pracy 17.02 – 21.02.2025. Przed wyjazdem na staże uczniowie przejdą przez proces przygotowania do mobilności organizowany w formie zajęć dodatkowych w szkole. Odbędą się zajęcia z branżowego języka angielskiego, warsztaty kulturowe, dotyczące m.in. norm i obyczajów charakterystycznych dla Czechów oraz warsztaty pedagogiczne o charakterze motywacyjno-integracyjnym.
Umiejętności uczniów zdobyte podczas staży oraz kadry zdobyte podczas obserwacji pracy, zostaną potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty Europass Mobilność oraz certyfikaty.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu.
Zawodowcy na czeskim rynku pracy
Informujemy, że Zespół Szkół w Żółkiewce realizuje projekt pt. „Zawodowcy na czeskim rynku pracy” działającą w partnerstwie z firmą Educare et Labora s.r.o. w Czechach.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+ i dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Projekt jest realizowany na podstawie umowy nr FRESVET-2022-1-PL01-KA122-VET-000069035 zawartej w dn. 01.09.2023 r pomiędzy Zespołem Szkół w Żółkiewce a Fundacją Rozwoju Sytemu Edukacji.
Projekt jest realizowany w terminie 01.08.2023 – 31.07.2024.
Cele projektu: 1. Doskonalenie umiejętności językowych uczniów ZS w Żółkiewce poprzez zagwarantowanie kontaktu z naturalnym językiem obcym, poprzez pobyt w obcym kraju,
2. Rozwój kompetencji zawodowych uczniów,
3. Rozwój procesu nauczania praktycznego na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki poprzez wdrażanie czeskich praktyk zawodowych,
4. Zwiększenie atrakcyjności szkoły poprzez umiędzynarodowienie procesu kształcenia,
5. Główne działanie w projekcie to organizacja 2-tygodniowych staży zagranicznych dla 16 uczniów, którzy wyjadą do Czech wraz z 2 opiekunami z organizacji wysyłającej.
Filmy promujące szkołę
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów promujących szkołę
Poniżej umieszczamy linki do filmów.Prezentacja video szkoły 2024r
ZS Żółkiewka cz. 1
ZS Żółkiewka cz. 2
Dzień Otwarty Szkoły 2024
Kierunki kształcenia na rok szkolny 2024/2025 - TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki jest bardzo atrakcyjnym zawodem, który przygotowuje do:
- użytkowania pojazdów, narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej;
- obsługiwania pojazdów rolniczych, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie;
- oceniania stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych;
- wykonywania prac pojazdami samochodowymi i ciągnikami rolniczymi;
- obsługiwania urządzeń, systemów elektronicznych oraz nawigacji satelitarnej GPS stosowanych w pojazdach, maszynach i urządzeniach rolniczych;
- organizowania prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie.
Kwalifikacje:
ROL.02. Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie;
ROL.08. Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie.
Praktyka zawodowa, nauka jazdy i inne uprawnienia:
- liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin);
- miejsce realizacji praktyk zawodowych: szkolne pracownie mechanizacyjne i działki dydaktyczne, gospodarstwa rolne, grupy producentów rolnych, przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe z branży rolniczej, jednostki publiczne i niepubliczne obsługi sektora rolniczego oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół kształcących w zawodzie;
- odbycie kursu na prawo jazdy w zakresie kategorii B i T zgodnie z przepisami dotyczącymi kierujących pojazdami;
- zdobycie uprawnień do prowadzenia kombajnów zbożowych ora pras wysokiego stopnia zgniotu;
- uzyskanie świadectwa ukończenia kursu chemizacyjnego,
- możliwość zdobycia uprawnień do obsługi wózków widłowych i ładowarek teleskopowych.
Przedmioty rozszerzone:
- matematyka
W trakcie nauki zapewniamy:
- nowoczesną i bardzo bogatą bazę dydaktyczna do przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących,
- nabycie praktycznych umiejętności dotyczących naprawy i diagnostyki samochodów, ciągników i maszyn rolniczych,
- możliwość udziału w zagranicznych praktykach zawodowych organizowanych w ramach projektów Erasmus +,
- przyjazną atmosferę nauki i realizacji własnych zainteresowań,
- szeroko rozumiane bezpieczeństwo pobytu w szkole oraz w trakcie wyjazdów pozaszkolnych,
- zwiedzanie ciekawych miejsc , zakładów produkcyjnych oraz organizowanych wystaw i targów związanych z zawodem.
Absolwent tego kierunku może pracować jako: - przedstawiciel handlowy producentów sprzętu rolniczego i środków do produkcji rolnej - kierowca, mechanik pojazdów - prowadzić indywidualne gospodarstwo rolne - specjalista ds. naprawy pojazdów i maszyn rolniczych - w przedsiębiorstwach związanych z produkcją rolniczą lub kontynuować naukę na wybranych studiach. Umożliwia prowadzenie własnej działalności gospodarczej oraz nadaje kwalifikacje rolnicze.
Zespół Szkół w Żółkiewce
Zapraszamy na spacer po naszej szkole.
Menu górne - Panorama 360 .
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Dnia 2 września 2024 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025. Delegacja młodzieży wraz z pocztem sztandarowym złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Następnie w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.
Po mszy świętej młodzież udała się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej w obecności Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krasnostawskiego Pana Marcina Zająca, Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Olchowcu Księdza Franciszka Klizy, Dyrektora ZS w Żółkiewce Pana Henryka Różyło, Kierownika Szkolenia Praktycznego Pani Marii Mirosław, Rodziców, Wychowawców, Nauczycieli i Uczniów odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Prowadzili ją uczniowie: Mateusz Kneć z kl. V T i Rafał Bartnik z kl. II T.
Pan Henryk Różyło serdecznie powitał gości, uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególne słowa skierował do pierwszoklasistów, przekazał im najważniejsze informacje na temat organizacji pracy w nowym roku szkolnym, życzył powodzenia i najlepszych wyników w nauce. Gorące życzenia owocnej pracy w nadchodzącym roku szkolnym przekazał uczniom i nauczycielom Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego Pan Marcin Zając w imieniu swoim i Starosty Krasnostawskiego Pana Janusza Szpaka.
Nauczyciel języka polskiego – Pani Milena odczytała List Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Tomasza Szabłowskiego i Wojewody Lubelskiego Pana Krzysztofa Komorskiego skierowany Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników szkół i placówek oświatowych, Rodziców i Uczniów. Szczególne życzenia skierowane były do Uczniów : „jeśli potraficie o czymś marzyć, potraficie także tego dokonać”. Życzymy Wam zatem marzeń i wiary we własne możliwości. Wyznaczajcie sobie ambitne cele, stawiajcie czoła przeciwnościom i nie zrażajcie niepowodzeniami. Sukcesy trudno jest osiągać w samotności – życzymy, aby wszyscy pracownicy szkoły, koledzy i rodzina zawsze byli Waszymi sojusznikach w codziennej realizacji uczniowskich obowiązków.
Był to dzień szczególny nie tylko dla uczniów klasy pierwszej ale i piątej. Młodzież ostatniej klasy technikum odebrała świadectwa. Najlepsi zostali nagrodzeni za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i zaangażowanie w życie szkoły i środowiska: Mateusz Kneć, Krystian Mantaj i Marcin Nawrocki.
Po uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego uczniowie udali się do wyznaczonych sal lekcyjnych, gdzie spotkali się z wychowawcami.
Święto Plonów 2024
Początek nowego roku szkolnego poprzedziło Gminne Święto Plonów. Nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w jego uroczyste obchody pragnąc podkreślić, że stanowimy cząstkę lokalnego środowiska. Zaprezentowaliśmy historię, kierunki kształcenia i osiągnięcia szkoły. Wystawa sprzętu rolniczego cieszyła się zainteresowaniem uczestników tegorocznych dożynek. Obecność potraw, owoców i warzyw podkreślała wspaniały efekt całorocznego trudu rolnika.
"Ileż to pracy i modlitwy w uprawę roli włożyć trzeba, żeby mieć na stole świeży bochen chleba".
Powiatowe obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
01 września br. odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające agresję hitlerowskich Niemiec na Polskę w których udział wzięli m. in.: starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta Marek Nowosadzki, członek Zarządu Powiatu Mariusz Frąc, sekretarz Powiatu Ewa Gajewska, burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła, zastępca burmistrza Monika Sawa, wójt Gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych i instytucji kultury oraz poczty sztandarowe/p>
Zespół Szkół w Żółkiewce reprezentował dyrektor Henryk Różyło i poczet sztandarowy (Mateusz Kneć, Jakub Ścibak i Krystian Mantaj).
Obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą świętą w hołdzie bohaterstwa polskich obrońców i pamięci wszystkich poległych w walkach kampanii wrześniowej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie, którą koncelebrował proboszcz Roman Skowron. Po eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku upamiętniającym ofiary hitleryzmu i stalinizmu.
Prezentacja szkoły